Rękawiczki jednorazowe używa się w wielu dziedzinach życia prywatnego i zawodowego. W domu stosuje się je do codziennych prac domowych, takich które wymagają kontaktu z wodą czy środkami czyszczącymi. W pracy zawodowej z kolei korzystają z nich pracownicy wielu profesji. Jednorazowe rękawiczki używa się w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, stosują je weterynarze, popularne są w gastronomii. A od dwóch lat, w okresie pandemii Covid-19 stosuje się je powszechnie jako ochronę przed przenoszeniem wirusa.
Rękawiczki jednorazowe chronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi
W połowie XIX w. wiedeński lekarz I.P. Semmelweis badał śmiertelność na oddziałach położniczych szpitali. Największym ich problemem stała się gorączka połogowa. Porody odbierali wówczas albo położne albo lekarze. Wbrew pozorom mniejsza śmiertelność wśród położnic miała miejsce na porodówkach, gdzie opiekę sprawowały położne. Okazało się, że to położne myły ręce przed i po odebraniu porodu, to one też częściej zmieniały kitle. Wiedeński lekarz odkrył, że źródłem transmisji drobnoustrojów była powierzchnia rąk. W trosce o zdrowie położnic i noworodków lekarz wprowadził do obiegu cytrynian sodu jako środek odkażający, co znacząco zmniejszyło śmiertelność, a jednocześnie uczyniło z niego prekursora higieny i profilaktyki zdrowotnej.
Rękawiczki jednorazowe lateksowe, foliowe, nitrylowe, winylowe
Od momentu, gdy na światowym rynku pojawiły się jednorazowe rękawiczki, takie jak na przykład na stronie https://czystyszop.pl/, zauważono, że wyraźnie zmniejszyła się umieralność, przynajmniej z powodu zakażeń drobnoustrojami. Dzisiaj rękawiczki lateksowe, foliowe czy winylowe znajdują się w każdej domowej apteczce. Można zobaczyć je na rękach tatuatorów, piekarzy, aptekarzy, sprzedawców mięsa i wyrobów łatwo psujących się.
Warto też wiedzieć, że wszystkie rodzaje rękawiczek jednorazowych wytwarza się zgodnie z rygorystycznymi normami produkcyjnymi. Muszą one być trwałe i szczelne. Powszechnie traktuje się je jako indywidualny środek ochrony przed drobnoustrojami i uszkodzeniami naskórka.