Najpopularniejsze języki programowania na backendzie

Najbardziej popularnym podziałem programistów jest podział na tzw. frontend developerów i backend developerów. Ci pierwsi zajmują się tym, co widać po stronie użytkownika aplikacji, natomiast zadaniem “backendowca” jest sprawienie, aby wszystkie funkcjonalności działały w niezachwiany sposób. Najprościej rzecz ujmując praca backend developera odbywa się po stronie serwera czyli tzw. server side. Narzędzia i technologie, jakie wykorzystuje różnią się od tych, których używa frontend developer.

Języki wykorzystywane na Backendzie

W zależności od charakterystyki projektu oraz standardów stosowanych w firmach sektora IT programiści backendowi wykorzystują różne języki programowania. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych z nich wraz z opisem, skalą trudności (od 1 do 10) oraz szacunkowymi zarobkami.

1. Java

Prawdopodobnie najbardziej wykorzystywanym językiem programowania na backendzie jest obecnie Java. W ostatnim czasie przeżywa ona niezwykle dynamiczny rozwój i przez wielu uważana za jeden z najbardziej przyszłościowych języków. Ogromną zaletą Java jest fakt, że język ten można uruchomić na dowolnym urządzeniu posiadającym maszynę wirtualną Javy. Wielu programistów poleca używanie tego języka, głównie za sprawą licznych gotowych bibliotek i frameworków w znacznym stopniu ułatwiających pracę. Dodatkowo w takich miejscach jak np. GitHub znajduje się ogromna ilość gotowych projektów, czy rozwiązań gotowych do wykorzystania. Java cechuje się niezwykłą przejrzystością kodu i częstymi aktualizacjami.

Skala trudności: 6-7/10

Szacunkowe zarobki: 10 000 PLN + (dla Senior Developera)

2. PHP

Język polecany początkującym programistom ze względu na prostotę i tzw. niski próg wejścia. Już nawet po miesiącu nauki tego języka można stworzyć ciekawe funkcje gotowe do wykorzystania. PHP zapewnia wysoką wydajność i przejrzystość kodu. Jest stale rozwijany i wykorzystywany przez nawet tak wielkie korporacje jak np. Facebook.

Skala trudności: 3-4/10

Szacunkowe zarobki: 6000 PLN + (dla Senior Developera)

3. .NET

Ciekawym podpunktem na naszej liście jest rozwiązanie .NET pochodzące z ramienia Microsoftu. Nie do końca jest to język programowania, a raczej środowisko programistyczne, które kładzie duży nacisk na współpracę pomiędzy różnymi elementami składowymi. Jest to złożona technologia najczęściej wykorzystywana w środowisku korporacyjnym.

Skala trudności: 7-8/10

Szacunkowe zarobki: 8000 PLN +

4. SQL

SQL to strukturalny język zapytań o dużej popularności. Służy do zarządzania bazami danych, modyfikowaniem, a także pobieraniem z nich danych. Cechuje się przejrzystością oraz niskim progiem wejścia. Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów SQL w sektorze IT.

Skala trudności: 3/10

Szacunkowe zarobki: 7000 PLN+

5. nodeJS

NodeJS to ciekawe rozwiązanie, które powstało dopiero w 2009 roku. Opiera się na silniku V8, który został stworzony przez Google. W skład nodeJS wchodzą także biblioteki libUV oraz wiele innych. Znajomość tej technologii to solidny krok w kierunku stania się tzw. Full Stack Developerem – czyli programistą, który zna zarówno środowisko frontendowe, jak i backendowe. NodeJS rozwiązuje przede wszystkim w pewnym stopniu problem z różnorodnością języków używanych na tychże dwóch frontach.

Prognozy mówią, że nodeJS będzie zyskiwał na popularności wraz z rozwojem różnego rodzaju aplikacji i systemów webowych. Cechuje go duża wydajność i przejrzystość kodu. Z nodeJS korzystają znane i renomowane firmy oraz serwisy m.in. PayPal, Uber, czy Ebay.

Skala trudności: 5-6/10

Szacunkowe zarobki: 7000+ PLN

Źródło: TeamQuest – praca IT

[Głosów:17    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here