Każdy zakup sprzętu AGD warto poprzedzić solidnym rozeznaniem w dostępnych rozwiązaniach i ich wadach oraz zaletach. Gdy kupujemy odkurzacz do domu, stoi przed nami wiele niewiadomych – ten artykuł powinien nam pomóc w wyborze optymalnego sprzętu do sprzątania naszego domu.
Rodzaje odkurzaczy
Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy. Najmniejsze i najlżejsze (choć niekoniecznie najtańsze) są modele będące tak naprawdę szczotkami elektrycznymi. Są to urządzenia poręczne (przeważnie przypominające wyglądem mopy) o małej mocy, ale też średnio efektywne. W zasadzie, nadają się jedynie do bardzo małych mieszkań i wyjątkowo regularnego sprzątania powierzchni, które tylko lekko się kurzą.
Gdy kupujemy odkurzacz do domu, powinniśmy zdecydować się więc na coś bardziej konkretnego. Do wyboru mamy tak naprawdę dwa rodzaje modeli – z klasycznym workem lub bezworkowe. Te pierwsze będą generowały koszta eksploatacyjne (worki do nowoczesnych odkurzaczy są jednorazowe lub należy je co jakiś czas wymieniać), a te drugie będą bardziej kłopotliwe w codziennej obsłudze. To od nas zależy, która wada będzie dla nas łatwiejsza do zaakceptowania.
Odrobina fizyki, czyli istotne parametry
Wiele osób uważa, że parametrem mówiącym o skuteczności odkurzacza jest moc jego silnika. Gdy kupujemy odkurzacz do domu, sprzedawcy AGD twierdzą, że im ta jest większa, tym lepiej sprawuje się sprzęt. Choć jest w tym ziarno prawdy, to na wskaźniki efektywności odkurzania konkretnym modelem, czyli siłę ciągu (wyrażaną w litrach na sekundę) i moc ssania (wyrażaną w watach) wpływa też wiele innych czynników, np. jakość filtra, budowa odkurzacza czy zastosowane w nim technologie.
Oczywiście, odkurzacz o potężnej mocy (np. 2500W) będzie charakteryzował się sporą mocą ssania (np. 470W) i siłą ciągu (np. 65l/s), ale może okazać się, że po kilkudziesięciu minutach sprzątania będzie działał z podobną efektywnością co odkurzacz z silnikiem o mocy 1500W, za to zaprojektowany w bardziej przemyślany
sposób.
Jeżeli więc nie chcemy odkurzać wielkich powierzchni bardzo puszystych dywanów czy też tapicerek stylowych mebli, a dodatkowo nie zamierzamy płacić wygórowanych rachunków za prąd, nie zachwycajmy się modelami o najwyższej mocy. Wybierzmy odkurzacz optymalny – o sile ciągu od 50 do 70l/s i średniej mocy silnika
(do 1800W), skupiając się jednocześnie na tym, aby zastosowane w nim rozwiązania technologiczne zapobiegały szybkiemu spadkowi efektywności sprzętu – profesjonalny sprzedawca AGD powinien nas o nich poinformować.
Nieco o filtrach
Filtr wyjściowy pełni w odkurzaczu istotną rolę – w końcu
zapobiega przed wydostawaniem się zassanych do środka zanieczyszczeń z powrotem na zewnątrz.
Najpopularniejszym stosowanym w odkurzaczach filtrem jest wielowarstwowy filtr HEPA, który skutecznie oczyszcza powietrze, a także, zatrzymuje bakterie i alergeny. Filtry HEPA posiadają oznaczenia liczbowe definiujące ich efektywność. Im liczba po nazwie jest wyższa, tym więcej zanieczyszczeń zatrzymuje filtr.
Kolejnym często stosowanym filtrem jest filtr wodny. Efektem ubocznym jego działania jest nawilżenie powietrza – co może być zaletą modelu z takim filtrem. Niestety, odkurzacz w niego wyposażony jest cięższy i droższy od odpowiednika z HEPA. Co więcej, filtr wodny wymaga opróżniania i czyszczenia po każdym odkurzaniu, co moze okazać się niemożliwym do zaakceptowania przez nas dyskomfortem.
Ergonomia i funkcje
Gdy kupujemy odkurzacz do domu, powinniśmy zwrócić także uwagę na to, aby wielkość worka lub pojemnika na odpady była dostosowana do powierzchni naszego domu lub mieszkania. Dobrze jest też znaleźć model, którego worek czy pojemnik jest łatwo dostępny i nietrudno go opróżnić bądź wymienić.
Niemniej istotna jest wygoda. Jeszcze w sklepie warto przetestować czy uchwyt odkurzacza jest poręczny, a zasięg rury teleskopowej wystarczający. Poleca się także dopytanie o długość kabla – przy sprzątaniu dużych powierzchni może to być bardzo istotny aspekt.
Ponadto, dobry odkurzacz powinien umożliwiać nam coś więcej niż odkurzanie podłóg. Szukajmy więc modeli z różnymi końcówkami w zestawie, takich jak np. do:
– odkurzania w trudno dostępnych miejscach
– żaluzji, markiz czy rolet
– welurowych i skórzanych tapicerek
– dywanów shaggy i sierści zwierząt (ze szczotką)
– delikatnych powierzchni
Możemy też przyjrzeć się bliżej praktycznym funkcjom. Regulacja mocy
pozwoli nam zaoszczędzić nieco prądu, a tryb „turbo” pomoże nam oczyścić gęsty i mocno zanieczyszczony dywan.
Kupując odkurzacz do domu powinniśmy być szczególnie uważni. Zwracając uwagę na jego właściwości fizyczne, rodzaj filtra, ergonomię i funkcje, z pewnością dokonamy zakupu modelu, który będzie nam służył doskonale przez wiele lat.