Szukasz wykrywacza metali?

0
1947

Wykrywacze metali są popularnym sprzętem wśród miłośników poszukiwań ciekawych, a niekiedy drogocennych, historycznych przedmiotów. Ich historia sięga lat czterdziestych XX wieku, kiedy to służyły do wykrywania min oraz niewybuchów. W późniejszym czasie zakres ich zastosowań wzrósł, a obecnie są modne wśród amatorskich poszukiwaczy skarbów. Jeśli i Ty chciałbyś spróbować swoich sił w tego typu przygodach, warto, abyś najpierw krótko zapoznał się z ich konstrukcją.

Rodzaje wykrywaczy

Istnieją trzy podstawowe typy wykrywacz metali, wyróżnione ze względu na ich budowę.

Pierwszy z nich to wykrywacz ze zbalansowaną cewką odbiorczą, uchodzący za najlepszy na rynku. Posiada dwa obwodu: nadawczy i odbiorczy. Obwód nadawczy zasilany jest stabilnym i ciągłym prądem sinusoidalnym, dzięki czemu wytwarza zmienne pole magnetyczne w obrębie zasięgu wykrywacza. Obwód nadawczy jest tak dostrojony, aby sygnał tła odbierał jedynie w minimalnym stopniu. Dopiero zaburzenie pola, spowodowane przez znalezienie się metalowego przedmiotu w jego zasięgu, jest odczytywane jako sygnał. W tym momencie urządzenie emituje sygnał dźwiękowy. Może wykrywać różne rodzaje metali.

Wykrywacz impulsowy jest drugim rodzajem wykrywacza metali. Posiada tylko jeden obwód, zasilany silnym prądem, co powoduje wytworzenie silnego pola magnetycznego na dużym obszarze. Zmiany prędkości i sposobu zaniku pola magnetycznego są rejestrowane, dzięki czemu wykrywane są obiekty, zaburzające to pole inaczej, niż grunt. Jest to najlepszy wykrywacz żelaza ze wszystkich dostępnych, wymaga jednak dużych nakładów energetycznych i powolnego prowadzenia.

Najstarszym typem jest wykrywacz dudnieniowy. Posiada dwa generatory, z których jeden jest wzorcem. Drugi, sprzężony z cewką sondy, pracuje jako odbiornik. W chwili zbliżenia się do metalowego przedmiotu, częstotliwość prądu płynącego przez sondę zmienia się. Sygnały obu generatorów są ze sobą stale mieszane, a w chwili zmiany częstotliwości, następuje zaburzenie jednego z nich. W efekcie emitowany jest gwizd o zmiennym tonie, który może być uciążliwy. Drugą wadą tego urządzenia jest jego podatność na wpływ rodzaju gruntu, mały zasięg, brak odróżniania poszczególnych metali, a także wrażliwość na temperatury.

Polecane wykrywacze

Znając podstawowe rodzaje wykrywaczy metali, łatwiej będziesz mógł wybrać ten, który dla ciebie będzie najbardziej odpowiedni. Na koniec chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o polecanej marce, zajmującej się produkcją tych urządzeń.

Jest to amerykańska firma Garrett, posiadająca wieloletnią tradycję. Czerpiąc z jej doświadczeń, Garrett oferuje wysokiej jakości urządzenia, które odznaczają się funkcjonalnością, precyzją i dobrym zasięgiem. Wykrywacze tej marki są też szybkie i lekkie, dzięki czemu idealnie nadają się nawet na dłuższą przechadzkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here