W dzisiejszym wpisie pragniemy nieco odejść od typowo poruszanych na naszym portalu tematów, jakimi są optymalizacja i automatyzacja procesów pakowania, aby przyjrzeć się zagadnieniu ściśle związanemu z produkcją żywności. W prasie branżowej pojawia się bowiem niejednokrotnie temat temperowania czekolady przed jej dalszą obróbką oraz zabezpieczeniem przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy warstwy folii lub kartonu. Czym jest to zjawisko i dlaczego jest ono tak istotne dla nowoczesnej branży spożywczej?
W najprostszych możliwych słowach powiedzieć można, iż temperowanie czekolady zorientowane jest na podgrzewanie lub ochładzanie (zależnie od zapotrzebowania) tego produktu do określonych przez producenta temperatur, co sprawia, że masło kakaowe stanowiące jeden z jego głównych składników krystalizuje się w sposób kontrolowany, czego nie można osiągnąć w przypadku obróbki tradycyjnej.
Warto wiedzieć, że zależnie od zastosowanej temperatury, masło kakaowe wykrystalizować się może aż na sześć różnych sposobów. Niemniej jednak, nie wszystkie z nich są pożądane z punktu widzenia komercyjnej produkcji, bowiem poskutkować mogą wytworzeniem produktu niespełniającego oczekiwań konsumenta. Temperowanie przy wykorzystaniu zaawansowanych urządzeń umożliwia stworzenie czekolady o idealnej konsystencji, pięknym, gładkim wyglądzie, jak również takiej która jest odpowiednio twarda oraz nie roztapia się zbyt szybko kiedy trzymamy ją w dłoniach. Wszystkie te aspekty przyjmujemy za oczywistość, aby jednak możliwe było wyprodukowanie produktu legitymującego się takimi właściwościami, niezbędne jest przeprowadzone przez profesjonalistów temperowanie.
Proces ten znacznie ułatwia także dalszą obróbkę półproduktu, umożliwiając jego dodatkowe dekorowanie czy też nadawanie mu najbardziej pożądanych form – to właśnie dzięki niemu dzieci mogą podczas Świąt Bożego Narodzenia z radością pałaszować mogą wyroby czekoladowe przypominające Świętego Mikołaja, natomiast w okresie wielkanocnym – zajadać się smakołykami do złudzenia przypominającymi słynnego króliczka. Niesamowite jak bardzo tak wydawałoby się nieskomplikowana procedura wpłynąć może na kształt, prezencję oraz walory produktu końcowego. Specjaliści działający w branży spożywczej są tego faktu w pełni świadomi, wykorzystując go celem zaoferowania konsumentom jak najwymyślniejszych produktów czekoladowych całkowicie różniących się od tych, do jakich miłośnicy słodkości są przyzwyczajeni. Pozwala to na wprowadzanie na rynek produktów wysoce nietypowych i eksperymentalnych – część z nich oczywiście nie przyjmie się na większą skalę, jednakże niektóre zdobyć mogą niemalże z miejsca ogromną popularność, wyznaczając tym samym kierunek dalszego rozwoju branży cukierniczej. Mamy nadzieję, że gdy nasi czytelnicy po raz kolejny natkną się na artykuł traktujący o temperowaniu czekolady, będą oni w pełni świadomi na czym takie zjawisko polega, jak również jak istotne jest dla szeroko pojętego przemysłu spożywczego.