Flety – instrumenty muzyczne

0
2449

Flet prosty to pierwszy instrument o jakim należy pomyśleć, gdy chce się zacząć przygodę z muzyką. Nie bez powodu to najczęściej flety są wybierane do szkół jako instrumenty do nauki podstaw muzycznych. Co wpływa na tak ogromną ich popularność?

Jaki flet wybrać?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z muzyką, najlepiej zacząć od tego, na którym gra jest najłatwiejsza, czyli od fletu prostego sopranowego, z angielskim (barokowym) układem palców. Jest instrumentem dętym drewnianym, wykonany może być z drewna lub plastiku, lecz nawet wariant plastikowy nie zmienia faktu, że flet ma status instrumentu drewnianego. Nazwa ta pochodzi od korka znajdującego się przy ustniku.

Możliwe, że dla starszych i większych muzykantów okaże się on zbyt mały, przez co możliwości zręcznego poruszania palcami będą znacznie ograniczone, w takim wypadku można spróbować od razu z fletem altowym. Gra na jednym i drugim technicznie jest taka sama, flet sopranowy – jak sama nazwa wskazuje – posiada wyższy dźwięk. Co może zaskoczyć – flet konstrukcję ma podobną jak piszczałki organów. Wdmuchiwane powietrze dzieli się na dwa strumienie, jeden opuszcza instrument szczeliną, a drugi wibrując przechodzi przez prostą rurę.

Otwory fletu odpowiednio przymykane i odkrywane wpływają na wysokość dźwięku. Przy flecie sopranino, sopranowym i altowym wszystkie można zamykać palcami, zaś w tenorowym i basowym za zakrywanie końcowych dziurek odpowiadają specjalne klapy. Flet prosty jest też idealnym pomysłem dla osób, które chcą jedynie nauczyć się czytania nut. Dla osób chcących pozostać przy nauce gry na flecie na dłużej, zaleca się zakupienie fletu drewnianego sopranowego.

Flety drewniane i poprzeczne

Flety drewniane są najlepszej jakości, lecz są również droższe, cięższe i wymagają dokładniejszego i częstszego czyszczenia. Dla dzieci lepiej sprawdzą się flety plastikowe, albo specjalny wariant – szkolny, jeszcze mniejszy i lżejszy od klasycznego sopranu, lecz większy od fletu sopranino.

Flet poprzeczny tak samo jak jego prostszy brat, jest instrumentem dętym drewnianym. Ze względu na barwę dźwięku jest bardziej uniwersalny niż flet prosty. Nada się zarówno do muzyki symfonicznej, jak i jazzowej i rozrywkowej, a także do występów solowych. Zalecany jest dla osób, które znają podstawy techniki gry na flecie.

O czym warto pamiętać rozpoczynając naukę gry na flecie?

Do fletu zaleca się dokupienie podstawowych akcesoriów, takich jak futerał i czyścik. Czyszczenie fletu jest bardzo ważne i absolutnie nie można go zaniechać, gdyż wdmuchiwana ślina szybko może stać się siedliskiem bakterii. Aby przygotować flet do dokładnego wycierania, najpierw należy go przedmuchać. Robi się to poprzez zakrycie palcem komory rezonacyjnej, a następnie bardzo mocne wdmuchiwanie powietrza poprzez ustnik. Następnie należy rozłożyć go na części, flet prosty sopranowy zazwyczaj posiada tylko dwie.

Aby zapewnić sobie pełen komfort podczas nauki gry na flecie, warto zainwestować również w statyw na nuty. Nie jest do droga rzecz, a bardzo przydatna, gdyż flet ze względu na swoją budowę uniemożliwia swobodne pochylanie się nad stołem.

Tajemnicza korzyść z gry na flecie

Nauka muzyki ma wiele zalet dla rozwoju i dziecka i osoby dorosłej. Wpływa na poczucie rytmu, które może przydawać się w tańcu, lub w wykonywaniu codziennych czynności. Rozwija wrażliwość na dźwięki i sztukę. Nauka gry w szkole podstawowej pomaga w nauce szybkiego czytania, podzielności uwagi i jest dobrym polem dla socjalizacji dzieci i nauczenia ich pracy zespołowej.

Wszak w zespole każdy dźwięk ma fundamentalne znaczenie dla brzmienia całości! Lecz to nie wszystko. Nauka gry na flecie pomaga wrócić do formy po udarze mózgu, nawet u osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z instrumentami. Badania dowodzą, że gra na flecie pomaga walczyć z depresją i stanami lękowymi. Muzyka łagodzi obyczaje, a gra na instrumencie pozwala wyrazić swoje uczucia, nie ubierając ich w słowa.

Źródło wiedzy: Portal kulturalny Ajma.pl

[Głosów:5    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here