Powstające na skutek erozji skał – piaski oraz żwiry, czyli najbardziej rozdrobniony typ kruszywa, od lat stosuje się w przemyśle budowniczym. Kruszywo to idealny surowiec dla wszelkiego rodzaju zapraw budowlanych. Jego zadaniem jest spojenie wszystkich składników użytych do przygotowania mieszanki. Używa się go również w produkcji betonu, czyli aktualnie najpopularniejszego z materiałów budowlanych. Z betonu tworzy się fundamenty budynków, stawia ściany i podłogi, beton architektoniczny to symbol nowoczesnego budownictwa.
Kruszywa drogowe dolomitowe
Coraz częściej kruszywa Lublin https://patyra.pl/oferta/kopalnia-piasku-i-sprzedaz-kruszyw/ stosowane są do budowy betonowych dróg, znacząco tańszych w budowie i eksploatacji w stosunku do tradycyjnych asfaltowych. Również same drogi asfaltowe składają się m.in. z tego rodzaju kruszywa, stosowanego do układania najbardziej odległych od powierzchni drogi warstw. Ma ona za zadanie pochłanianie wilgoci chroniąc w ten sposób asfaltową powierzchnię.
Kruszywa lublin zastosowanie
Różnorodność zastosowania kruszywa w budownictwie czyni z tego surowca pożądany składnik wielu inwestycji, np.:
- jako zasypkę
- do podwyższania terenu
- jako warstwa układana pod kostkę brukową
- do budowania podjazdów
- do układania warstw filtracyjnych dla wilgoci
- jako składnik tzw. suchego, ubijanego betonu, wykorzystywanego do układania podkładów pod kostkę brukową
- oraz do układania podłóg posadowionych bezpośrednio na gruncie
- do budowy dróg w okresie zimowym jako kruszywo uszorstniające
Piasek, żwir, czarnoziem
Kruszywa budowlane dzieli się na kilka kategorii, a wskaźnikami podziału są: wielkość, pochodzenie oraz rodzaj surowca. Z punktu widzenia ziarnistości kruszywa, dzieli się go na:
- kruszywa drobne, czyli takie, którego ziarenka mają wymiary mniejsze niż 4mm
- kruszywa grube, to takie, którego ziarenka przekraczają 4 mm
- kruszywa o ciągłym uziarnieniu, które składają się z obu powyższych typów
Z punktu widzenia geologii, najczęściej stosuje się w budownictwie kruszywa naturalne, takie jak: piasek, granit, otoczaki, wapień oraz dolomit i porfir.