Najlepszy telewizor do oglądania piłki nożnej

Zastanawiasz się, jaki telewizor do oglądania sportu warto wybrać? Szczególnie istotne będą dobra matryca z wysoką częstotliwością odświeżania, świetny tryb HDR oraz nowoczesne rozwiązania poprawiające jakość obrazu i dźwięku. Zobacz, co powinien mieć telewizor do śledzenia piłki nożnej i innych wydarzeń sportowych.

Jaki telewizor do oglądania sportu? 4K czy 8K? LED czy OLED?

Na rynku są już dostępne telewizory 8K, ale treści sportowych w tej rozdzielczości natywnej nie ma jeszcze ani w telewizji, ani w internetowych streamach na żądanie. Lepszym i tańszym wyborem będzie więc rozdzielczość 4K, którą oferuje większość nowych odbiorników TV.

W przypadku technologii wykonania matrycy do wyboru masz przede wszystkim modele LED i OLED. Telewizory OLED są zauważalnie droższe, ale oferują większy kontrast i szersze kąty widzenia. Mimo to, do oglądania piłki nożnej i innych sportów najczęściej lepiej sprawdzą się odbiorniki LED, które dają większą jasność obrazu niż OLED-y tej samej klasy.

Do wyboru masz modele Edge LED z diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu, które oferują bardzo dobrą jakość obrazu w stosunku do ceny. Telewizor Full Array LED z lokalnym wygaszeniem (Local Dimming) zapewni jednak jeszcze wyższy kontrast i głębsze ciemne kolory.

Nie zapominaj też, że na odbiór wydarzeń sportowych wpływa nie tylko obraz, lecz także dźwięk. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem telewizor, który wspiera technologie dźwięku przestrzennego (m.in. Dolby Atmos), a jeśli nie stosujesz zewnętrznego nagłośnienia, wbudowane głośniki powinny mieć łączną moc minimum 20 W.

Co jest najważniejsze w telewizorze do oglądania piłki nożnej?

Częstotliwość odświeżania matrycy to kluczowa kwestia w telewizorze do śledzenia piłki nożnej i innych sportów. Standardem w odbiornikach TV jest zwykle 50 Hz lub 60 Hz. Takie wartości są najczęściej wystarczające.

W przypadku bardzo dynamicznych scen – na przykład szybko lecącej piłki lub pędzącego bolidu Formuły – mogą jednak pojawić się delikatne smugi na ekranie. Nie grozi Ci to, jeśli wybierzesz telewizor z matrycą o częstotliwości 100 Hz lub 120 Hz. Obraz jest wtedy wyraźny i ostry nawet przy bardzo szybkim ruchu, co poprawia płynność i realizm transmisji wydarzeń sportowych.

Niezwykle istotny jest też sprawny tryb HDR, zwłaszcza taki, który wspiera standard Dolby Vision, gdzie ustawienia jasności są dobierane osobno do każdej sceny. Technologia HDR daje płynniejszy i jaśniejszy obraz oraz szerszą paletę barw. Dynamiczne treści stają się więc bardziej realistyczne.

Oglądanie meczów i innych relacji sportowych będzie też naprawdę komfortowe, jeśli telewizor dostosuje ustawienia obrazu do tego, co oglądasz. Postaw zatem na modele z trybem sportowym, w którym ostrość, kontrast i kolory są dobrane tak, by dynamiczne, najczęściej dość jasne sceny prezentowały się jak najlepiej.

Jaki telewizor do oglądania sportu będzie idealnym wyborem?

Zbyt mały rozmiar telewizora w stosunku do odległości od ekranu zmniejszy komfort oglądania meczów i innych relacji sportowych. Z kolei jeśli ekran będzie zbyt duży, nie obejmiesz go wzrokiem, co spowoduje szybkie zmęczenie oczu.

W przypadku telewizorów 4K minimalna, komfortowa odległość od ekranu wynosi 2,1 cm na każdy cal przekątnej ekranu. Dla odbiornika 50″ jest to 105 cm, co sprawia, że rozmiar ten sprawdzi się nawet w mniejszych pomieszczeniach. W większym salonie możesz natomiast postawić na 65″, a nawet więcej.

Jaki model telewizora wybrać więc do oglądania sportu? Świetną propozycją są na przykład najnowsze odbiorniki Sony Bravia XR z serii X94J dostępne już w przedsprzedaży w sklepie Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_led_x94j). Ceny zaczynają się od 4999 zł za model 50″.

Telewizory Sony Bravia X94J wyposażono w rewolucyjny procesor XR z inteligencją poznawczą. Zapewnia on wyjątkowy realizm obrazu, gdyż koryguje poszczególne ustawienia (m.in. jasność, głębię czy kontrast i nasycenia kolorów) w powiązaniu z innymi oraz ze szczególnym uwzględnieniem punktów koncentracji uwagi w każdej scenie.

Sony Bravia X94J to także między innymi:

  • matryca Full Array LED z częstotliwością odświeżania 120 Hz;
  • znakomity tryb HDR ze wsparciem Dolby Vision i nową technologią XR HDR Remaster;
  • technologia XR Motion Clarity stworzona, by zapewnić płynność akcji i jasny, wyraźny obraz w dynamicznych scenach;
  • tryb sportowy oparty o algorytmy inteligencji poznawczej;
  • najnowocześniejsze technologie dźwięku (Dolby Atmos i interpolacja dźwięku przestrzennego oraz idealne dopasowanie dźwięku do obrazu);
  • głośniki o wyjściowej mocy dźwięku 10 W + 10 W.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here