Jeśli zainteresował Cię temat fotografii cyfrowej, być może zacząłeś się rozglądać za jakimś aparatem, jednak nie chcesz od razu wydawać kilku tysięcy złotych na lustrzankę, więc w takim wypadku warto zainteresować się aparatami kompaktowymi.
Typowy aparat kompaktowy do 500 zł jest niewielkim urządzeniem z niewymiennym obiektywem typu zoom i właśnie ta opcja jest największą przewagą dedykowanych aparatów nad tymi wbudowanymi w smartfony. Niewielkie rozmiary często zbliżone do rozmiaru telefonu pozwalają schować aparat w kieszeni czy torebce i zabierać go wszędzie ze sobą. W przeciwieństwie do lustrzanek, w których zoom jest przedstawiony jako zakres dostępnych ogniskowych, w kompakcie zoom opisujemy krotnością przybliżenia.
Wśród aparatów do 500 zł można spokojnie znaleźć modele umożliwiające przybliżenie rzędu 10-12x, co pozwala uchwycić obiekty znacznie oddalone od nas. Należy przy tym jednak pamiętać, że w przypadku użytkowania największych przybliżeń aparat powinien być możliwie ustabilizowany, najlepiej ustawiony na statywie, lub gdy nie mamy do niego dostępu, pewnie uchwycony w dłoniach, ponieważ wszelkie drgania są bardzo mocno przenoszone na uchwycone ujęcie i sporą trudnością może być zrobienie nieporuszonego zdjęcia.
Kolejną przewagą aparatów kompaktowych nad smartfonami jest wbudowana prawdziwa lampa błyskowa, w przeciwieństwie do smartfonowych pojedynczych diod doświetlających. Większość aparatów kompaktowych dysponuje również wbudowaną optyczną stabilizacją obrazu, która pozwala w pewnym stopniu wyeliminować drżenie rąk, widoczne zwłaszcza podczas robienia zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych, kiedy to zostaje wydłużony czas naświetlania fotografii.
Większość tanich aparatów kompaktowych cechuje się bardzo prostą obsługą, która nie wymaga długiego uczenia się szeregu ustawień, zwykle mamy do wyboru kilkanaście programów tematycznych, które możemy wybierać pokrętłem. Ponadto część modeli posiada kilka trybów półautomatycznych lub nawet tryb manualny, pozwalający w pewnym zakresie modyfikować parametry ekspozycji czy czas naświetlania, aby uzyskać konkretne efekty na zdjęciach.
Bardzo dużo modeli posiada jeszcze jedną ciekawą możliwość, jaką jest odchylany i/lub obracany ekran główny, pozwalający nam wygodnie wykonywać zdjęcia z różnych niecodziennych perspektyw, a nawet nagrywać samego siebie mając przed sobą widok kadru.
Swego czasu trwał pewnego rodzaju wyścig producentów sprzętu, którzy prześcigali się, który zaoferuje większą ilość megapikseli. Dziś ten wyścig przeszedł do historii, ponieważ doszliśmy do punktu, kiedy został on zastopowany przez prawa fizyki. W tej chwili kluczowy jest rozmiar matrycy, ponieważ przy mniejszej matrycy, na której upakowana zostanie większa ilość punktów (pikseli) dochodzi do sytuacji, kiedy te piksele są na tyle małe, że dociera do nich stosunkowo mało światła i w konsekwencji tego na obrazie pojawiają się szumy. W związku z tym porównując parametry poszczególnych sprzętów nie można się kierować wyłącznie większą ilością megapikseli w oderwaniu od rozmiaru matrycy światłoczułej.
Aparaty cyfrowe również te kompaktowe, mają przewagę nad modelami analogowymi, ponieważ pozwalają także na nagrywanie filmów. Z reguły w tanich modelach jest to jedynie rozdzielczość 720p, jednak przy odrobinie szczęścia można za niewiele wyższą od założonej kwotę znaleźć modele nagrywające w rozdzielczości FullHD.
W tym segmencie cenowym możliwe jest również kupienie modelu aparatu, który sprawdzi się w warunkach ekstremalnych, a więc o wzmocnionej konstrukcji, a nawet całkowicie wodoodpornej obudowie, która umożliwi robienie zdjęć nie tylko podczas deszczu, ale również wakacyjnego nurkowania. Część modeli kompaktowych posiada również inne funkcje dodatkowe, jak wbudowany GPS, który pozwala łatwo dodać współrzędne punktu, w którym wykonaliśmy dane zdjęcie. Inną ciekawą funkcją jest wbudowana łączność wifi, pozwalająca od razu przesyłać wykonane zdjęcia do sieci. Część aparatów ma wbudowany także dotykowy ekran, pozwalający je obsługiwać w sposób znany ze smartfonów.
Aparat kompaktowy jest dobrym wyborem przede wszystkim na początek naszej przygody z fotografią lub w momencie, gdy przestają nam wystarczać możliwości oferowane przez naszego smartfona, a nie chcemy od razu rzucać się na głęboką wodę kupienia aparatu z wymienną optyką oraz dość skomplikowanym sposobem obsługi. Być może zakup kompaktu stanie się dla nas początkiem dłuższej przygody z fotografią i w przyszłości zdecydujemy się na kupienie czegoś bardziej zaawansowanego.