Badania w zakresie żywności i opakowania mają dostarczyć nam informacji o tym, jakie parametry fizykochemiczne, mikrobiologiczne i sensoryczne posiada żywność, pasze, a także opakowania, w których się znajdują. Normy dla takich produktów są bardzo wysokie, a producenci muszą się postarać, aby im sprostać. Potwierdzeniem wypełnienia wszelkich norm są natomiast certyfikaty, zaświadczenia i inne dokumenty, które potwierdzają najwyższą jakość.
Wśród badań żywności bierze się pod uwagę między innymi: mleko, produkty nabiałowe, alkohol, napoje bezalkoholowe, a także mięso, ryby i owoce morza. Ponadto, bada się: miód, owoce, warzywa, jajka, ziarna, płatki i pasze. W ramach badań dotyczących żywności sprawdza się także opakowania, w których żywność jest przechowywana i dostarczana. Dotyczy to między innymi folii, tektury i papieru oraz wszystkich materiałów, jakie mają kontakt z żywnością.
Badania w zakresie żywności i opakowań
Wśród bardzo istotnych badań, którym poddaje się żywność jest między innymi woda butelkowana. Dla niej sprawdza się takie parametry, jak metale ciężkie, amoniak, azotany, siarczany, cyjanki, chlor wolny i pozostały, pestycydy, WWA, ale także przewodność wody, pH, jej barwę, a także lotne związki organiczne. Nie brakuje również badań mikrobiologicznych dla żywności, pasz oraz wody butelkowanej. Laboratoria analityczne muszą przeprowadzać badania żywności i opakowań w zakresie wielu parametrów. Należą do nich między innymi: związki nieorganiczne, ciała stałe, metale, produkty uboczne dezynfekcji, chlor, cyjanki, węgiel organiczny, a także krzemionka, surfaktanty anionowe, lotne związki organiczne, substancje per- i polifluoroalkilowe oraz pestycydy. Ponadto, aparatura laboratoryjna określa składniki odżywcze w poszczególnych produktach spożywczych, ich twardość, pH, barwa, mętność, a także witaminy i minerały o właściwościach dobroczynnych.
Badania biegłości w zakresie żywności i opakowań
Badania żywności w laboratoriach zlecane są regularnie. Dlatego też każda instytucja, która oferuje takie badania musi wykonywać w pełni wiarygodne i rzetelne testy. Jakość badań nie może być poddawana w wątpliwość. Z tego powodu również regularnie wykonuje się badania biegłości, dzięki którym placówki potwierdzają swoją najwyższą jakość wyników. Jeżeli wyniki badań biegłości odbiegają od właściwych w zbyt dużym stopniu, laboratorium nie otrzyma akredytacji, dzięki której mogłoby być wiarygodnym źródłem badań. Wszelkie otrzymywane wyniki badań muszą być w pełni dokładne i wiarygodne.