Liceum dla dorosłych

Nie masz średniego wykształcenia, a myślisz, że mogłoby ci się przydać? Zapisz się do liceum dla dorosłych i zwiększ swoje szanse na rynku pracy.

Liceum ogólnokształcące dla dorosłych to szkoła zaoczna, która daje możliwość jednoczesnej nauki i pracy, w miłej atmosferze i z profesjonalną kadrą nauczycielską. Dzięki średniemu wykształceniu można zdobyć lepszą pracę lub kształcić się dalej w szkole policealnej lub na wyższej uczelni.

Kto może rozpocząć naukę w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych?

Aby zapisać się do szkoły dla dorosłych, trzeba mieć ukończone 18 lat. Nie ma żadnych egzaminów wstępnych. Liceum dla dorosłych jest szkołą dla osób, które ukończyły gimnazjum, zasadniczą szkołę zawodową lub ośmioletnią podstawówkę.

Trzeba zgłosić się online przez formularz na stronie szkoły, wybierając miasto, w którym chce się uczęszczać na zajęcia. W krótkim czasie oddzwoni konsultant i omówi wszystkie szczegóły. Do zapisu potrzebne są dokumenty takie jak: świadectwo ukończenia szkoły (podstawowej, gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej), dowód osobisty oraz 2 zdjęcia legitymacyjne, które trzeba dostarczyć do sekretariatu wybranej szkoły. W przypadku zapisu do 31 października każdy otrzymuje pakiet webinarów w prezencie!

Szkoła dla dorosłych – program nauczania

Program nauczania w liceum dla dorosłych jest zgodny z podstawami programowymi MEiN, czyli dokładnie taki jak w liceum dla młodzieży (tzw. podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej). Odbywają się zajęcia z: języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, historii, historii i społeczeństwa, języka obcego, podstaw przedsiębiorczości oraz informatyki.

Jak wygląda nauka w szkole dla dorosłych?

Liceum dla dorosłych to szkoła zaoczna, a więc zajęcia odbywają się w weekendy, średnio co 2 tygodnie. Dzięki temu możliwe jest łączenie nauki z pracą zarobkową. Nauka trwa 3 lub 4 lata – 3 lata dla osób, które ukończyły szkołę zawodową i 4 lata dla pozostałych. Istnieje możliwość podejścia do matury. Po ukończeniu szkoły otrzymuje się świadectwo szkoły średniej oraz świadectwo maturalne w przypadku zdania egzaminu dojrzałości.

Więcej na ten temat znajdziesz tu: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/liceum-ogolnoksztalcace-dla-doroslych.

Matura dla dorosłych

Co prawda podejście do matury nie jest obowiązkowe, ale warto spróbować. Matura dla dorosłych jest taka sama jak dla młodzieży. Jej formuła jest ujednolicona – wszyscy zdają obowiązkowo 3 przedmioty, tj. język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Formuła egzaminu z języków jest pisemna i ustna, a matematyka tylko pisemna. Przedmioty dodatkowe nie są obowiązkowe. Do zdania matury potrzeba wyniku na poziomie co najmniej 30%.

Warto wspomnieć, że od 2021 roku obowiązuje jedna formuła matury dla wszystkich – bez podziału na starą i nową formę. Natomiast już w 2023 roku formuła ma się zmienić. Egzamin będzie trudniejszy, zatem nie należy zwlekać i warto zapisać się już teraz do liceum dla dorosłych. Za 2 lata każdy będzie musiał obowiązkowo zdać egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym.

Co po liceum?

Po uzyskaniu wykształcenia średniego można kontynuować naukę w szkole policealnej – nie jest wymagane zdanie matury. Natomiast z maturą w kieszeni można zdawać na studia.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here