Mikroprzełączniki

Mikroprzełączniki to podzespoły, które zyskały szerokie zastosowanie nie tylko we współczesnym przemyśle, ale i w urządzeniach, z którymi stykamy się na co dzień. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, dobierając tego rodzaju przełączniki.

Miniaturowe przełączniki są powszechnie używane w wielu układach, a do tego mogą być montowane na różnych powierzchniach. Wyjaśniamy, czym są dokładnie mikroprzełączniki i jak je dobierać do układów.

Czym jest mikroprzełącznik?

Mikroprzełączniki pojawiły się na rynku w 1932 roku, uzyskując w tym samym czasie patent. Właściwie trudno wyjaśnić dokładnie, skąd wzięła się nazwa takich przełączników. Często wskazuje się na fakt, że ich pierwszym producentem była firma Micro Switch, której nazwa oznacza po prostu „mikroprzełącznik”. Produkty te od początku były bardzo popularne i być może dlatego to nazewnictwo rozciągnięto potem na całą grupę produktową. Nazwa mogła również wynikać z tego, że to przełączniki o miniaturowych wymiarach.

Czym jest jednak mikroprzełącznik? To przełącznik, który jest przełączany za pomocą bardzo małej siły fizycznej. Przełączenie następuje przy danym położeniu aktuatora i odbywa się to bez obsługi operatora, a więc cały proces jest zautomatyzowany. Gdzie wykorzystuje się mikroprzełączniki? Używa się ich na przykład w maszynach jako przełączniki graniczne sterujące pracą narzędzi, w detekcji (np. wykrywanie obecności materiału), a nawet w drzwiach (wystarczy zajrzeć do lodówki).

Dobór mikroprzełączników

Mikroprzełącznik to bardzo czuły przełącznik, który może ulec szybko uszkodzeniu, jeśli nie zostanie odpowiednio dobrany do układu, w jakim ma pracować. Na co zatem zwracać uwagę, gdy poszukujemy odpowiedniego mikroprzełącznika? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, na jaki typ obciążenia i wielkość tego obciążenia będzie narażony przełącznik. W przypadku niektórych obciążeń może występować na przykład duży początkowy prąd rozruchowy i trzeba wziąć to pod uwagę. Ogólnie zasada jest taka, żeby do przełączania małych obciążeń nie używać mikroprzełączników przeznaczonych do dużych obciążeń i odwrotnie.

Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, to warunki, w jakich będzie pracował mikroprzełącznik. Przy występowaniu szkodliwych czynników, jak pył czy wilgoć, trzeba wybierać podzespoły o większej szczelności (wyższa klasa IP). Aby zwiększyć żywotność mikroprzełączników, należy dodatkowo stosować obwody zabezpieczające styki, co opóźni czas reakcji obciążenia (np. układy zabezpieczające z warystorem, diodą, układy RC itp.).

Do tego należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii przy montażu mikroprzełącznika. Przede wszystkim nie wolno go przykręcać zbyt mocno, bo to może prowadzić do uszkodzenia obudowy. Przed uruchomieniem układu trzeba sprawdzić, czy nie zacina się element wyzwalający, a aktuator przy przesuwaniu nie przekracza całkowitej długości skoku. To mogłoby spowodować uszkodzenie mikroprzełącznika.

Dzięki mikroprzełącznikom działanie wielu układów zostało zautomatyzowane. Aby jednak takie przełączniki działały prawidłowo i bez uszkodzeń, konieczne jest ich precyzyjne dobranie do warunków pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here