Tematyka śmierci jest dla wielu kultur niesamowicie ważna. Dlatego też praktycznie każde społeczeństwo wytworzyło własne sposoby na radzenie sobie ze śmiercią oraz rytuały pogrzebowe mające na celu odpowiednie pożegnanie zmarłego i odpowiednie jego zapamiętanie. Warto zapoznać się z takimi rytuałami — może niektóre z nich pomogą w trudnym okresie żałoby. W końcu można nawet w Polsce je zastosować — wystarczy wybrać dobry zakład pogrzebowy. Warszawa to miejsce, w którym na pewno znajdziemy dom pogrzebowy, który byłby gotowy przygotować niekonwencjonalny pogrzeb.
Wiszące trumny — Chiny
Wiszące trumny to zwyczaj pogrzebowy praktykowany w niektórych regionach Chin. Naukowcy szacują, że ta tradycja została wytworzona już ponad 3000 lat temu, a przestała być praktykowana 400 lat temu. O co w niej chodzi?
Trumny ze zmarłymi osobami, które były ważne dla lokalnej społeczności osobami, lokowane są na klifach wzdłuż rzeki Jangcy. Zwisają one na linach, stawiane na półkach skalnych, chowane w naturalnych jaskiniach lub lokowane na palach pomiędzy szczelinami.
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego stosowało się taki rodzaj pochówku. Istnieje parę hipotez wyjaśniających. Jedna z nich mówi o tym, że im wyższe miejsce pochówku, tym większy szacunek dla zmarłego. Inna hipoteza mówi o tym, że klify służyły jako “schody do nieba” lub jako pomost do życia po śmierci.
Diamenty z prochów zmarłych osób
Ten zwyczaj pogrzebowy jest nowoczesnym wynalazkiem. Otóż ze spopielonych zwłok zmarłej osoby tworzy się diament, który może być noszony przez osoby bliskie zmarłej osoby. W Polsce można wykonać taką usługę — wystarczy zgłosić się do takiego miejsca jak dobry dom pogrzebowy. Warszawa to miasto, w którym na pewno znajdziemy dom pogrzebowy wykonujący taką usługę.
Koraliki z prochów zmarłych osób
Kolejnym pomysłem na ciekawe zagospodarowanie szczątek po zmarłej osobie jest wytworzenie koralików z ich prochów. Pomysł ten pochodzi z Korei Południowej.
Ze względu na bardzo ograniczoną ilość miejsc pochówku, w Korei obowiązuje prawo, które nakazuje rodzinie usunięcie szczątek zmarłych po 60 lat od pogrzebu. Powstaje wtedy duży problem z tym, co należy zrobić ze szczątkami. Coraz częściej przemienia się szczątki w szklane koraliki. Niektóre rodziny tworzą nawet taki “rodowy naszyjnik” z koralikami stworzonymi ze szczątków wszystkich członków rodziny.