1 listopada to data, która jest momentem wprowadzenie nowego obowiązku dla przedsiębiorców. Split payment, bo o nim mowa, to mechanizm podzielonej płatności, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania odrębnego konta dla pieniędzy zgromadzonych na rachunku Vat. Jaki działa split payment?
Co to jest split payment?
Split payment inaczej „mechanizm podzielonej płatności” polega na podziale należności za zakup towaru na kwotę netto oraz Vat. Wartość faktury netto trafia na konto przedsiębiorcy, natomiast podatek Vat trafia na specjalny rachunek.
Kogo obowiązuje split payment?
Mechanizm podzielonej płatności obowiązuje w relacjach B2B, czyli transakcjach zawieranych między firmami. Osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej nie może rozliczać się za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. Mechanizm ten dotyczy wyłącznie płatników podatku Vat.
Mechanizm podzielonej płatności obowiązuje od kwoty 15 tysięcy brutto i dotyczy konkretnych towarów i usług, które zostały wyszczególnione w załączniku 15 do ustawy o Vat.
Usługi, które zostały objęte MPP to: roboty budowlane, handel częściami do samochodów oraz motocykli, elektronika, odpady, złom, surowce wtórne, wyroby ze stali, w tym wyroby ze stali szlachetnej oraz handel paliwami, czy olejami opałowymi.
Faktura i co dalej?
Zakup towaru za kwotę nie mniejsza niż 15 tys. brutto oraz posiadanie na fakturze chociaż jednego towaru z załącznika 15, nakłada na kupującego obowiązek zapłaty split paymentem. Środki należy podzielić i wpłacić na dwa odrębne konta. Należy również zwrócić uwagę, czy faktura posiada adnotację, że płatna jest za pomocą „mechanizmu podzielonej płatności”. Brak takiej adnotacji nie zwalnia od MPP. Nie istnieje obowiązek zwrócenia się do sprzedawcy o korektę faktury.
Zakupy za kwotę mniejszą niż 15 tysięcy brutto nabywca nadal może zapłacić na zwykły rachunek rozliczeniowy. Istnieje jednak możliwość zapłaty w split paymencie, jest to jednak decyzja dobrowolna przedsiębiorcy. Ustawodawca pozostawia dowolność przedsiębiorcy.