W polskich przepisach prawa niedozwolona jest jazda z telefonem komórkowym w ręku i rozmawianie z innymi w ten sposób. Jest to spowodowane kwestiami bezpieczeństwa. Warunki na drodze mogą dynamicznie ulec zmianie.
Prowadzenie pojazdu przy pomocy jednej ręki jest niebezpieczne, przede wszystkim dlatego, że mamy mniejszą możliwość reakcji na otaczające nas, często nieprzewidziane, wydarzenia. Na polskich drogach nietrudno o wypadek (szczególnie zimą). Nie warto kusić losu i ryzykować swoje zdrowie i zdrowie innych przez nieuzasadnione niestosowanie się do zakazu rozmowy z telefonem komórkowym w ręku.
Przepis zabraniający używania telefonu komórkowego (trzymając go w ręku) można znaleźć w Kodeksie ruchu drogowego. Obecnie władze porządkowe (szczególnie policja) są uczulone na przestrzeganie tego przepisu. Wiąże się to z wieloma wypadkami, którego skutkiem właśnie było nieopanowanie kierownicy ze względu na nieużywanie dwóch rąk. Równie uczuleni są instruktorzy kursów na prawo jazdy. Przestrzegają o tym nie tylko podczas zajęć teoretycznych, ale również w czasie praktycznej jazdy po mieście i poza jego granicami.
Czy to oznacza, że nie możemy wykonywać rozmów telefonicznych podczas jazdy samochodem? Pomyślmy logicznie: często (szczególnie jeśli pracujemy jako kierowca np. autobusu, tira lub jako przedstawiciel handlowy) musimy wykonywać wiele połączeń z klientami i bazą. Czy w takim razie za każdym razem musimy się zatrzymywać na uboczu, żeby móc wykonać połączenie? Na szczęście obecna technologia jest na tyle łaskawa, że daje nam do rąk sprzęty przeznaczone do rozmów telefonicznych w samochodzie.
Takie wyposażenie jak zestaw słuchawkowy do auta (szczególnie chwalony przez kierowców pojazdów transportu publicznego) lub połączenie telefoniczne z głośnikami w samochodzie, dają nam możliwość bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Wystarczy podłączyć telefon komórkowy do wyżej wymienionych przedmiotów i gotowe. Możemy bezpiecznie podróżować po drogach.
Gdzie można znaleźć urządzenia pozwalające nam na rozmowy telefoniczne w samochodzie? W każdym sklepie ze sprzętem telefonicznym, samochodowym lub ogólnie komputerowym. Ceny w wyżej wymienionych punktach nie są przesadnie wielkie. Wszystko oczywiście uzależnione jest od jakości sprzętu oraz firmy je produkującej. Należy pamiętać jednak o tym, że nie wszystkie zestawy słuchawkowe do auta cechują się odpowiednią jakością, jeśli chodzi o wytrzymałość i zużywanie się. Droższe sprzęty oferują dłuższą żywotność oraz lepszą jakość dźwięku i lepszy zasięg. Warto o tym pomyśleć, jeśli chcemy zakupić słuchawki.
Do rozmów samochodowych skorzystać możemy także z inteligentnego zestawu samochodowego. W nowszych samochodach (w takich, w których rządzi elektronika) mamy opcję połączenia naszego telefonu komórkowego z samochodem poprzez bluetooth lub wifi. Dzięki temu możemy odbierać rozmowy telefoniczne z poziomu panelu elektronicznego (który de facto jest także odpowiedzialny za radio). Jest to idealne rozwiązanie podczas samotnych podróży samochodem.
Wystarczy tylko przełączyć rozmowę na samochód i cyk! Możemy pogadać ze znajomymi, jednocześnie sunąc autem przez autostradę. Rozwiązanie to może jednak nie sprawdzić się, jeśli podróżujemy ze współpasażerami, szczególnie jeśli prowadzimy rozmowę prywatną, której nie powinny słyszeć osoby postronne. W tym aspekcie lepszą opcją może stać się zestaw słuchawkowy (szczególnie, jeśli prowadzi się firmę przewozową osób).
Sklepy stacjonarne to nie jedyne miejsca, gdzie można zakupić wyżej wymienione samochodowe „bajery”. Oferują je wszelkie portale internetowe zajmujące się aukcjami, jak i sklepy internetowe poszczególnych marek. Znalezienie satysfakcjonującego nas sprzętu nie jest żadnym problemem w dzisiejszych czasach. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce, odwiedzić stronę, zamówić, przelać pieniądze i poczekać na przesłanie paczki z naszym świeżo zakupionym zestawem. Nic bardziej prostego.
Jak widać rozwiązań na rozmowy telefoniczne podczas jazdy samochodem jest od groma. Wystarczy odpowiednio zaplanować nasz budżet i gotowe. Dbajmy o nasze i cudze bezpieczeństwo na drogach. Oduczmy się odbierania telefonu podczas jazdy samochodem. I broń Boże: nie piszmy wtedy sms-ów lub nie grajmy w jakieś gierki. Czasem wystarczy jedynie chwila nieuwagi, aby doprowadzić do jakieś tragedii na drodze, której będziemy później żałowali do końca życia. Nie warto ryzykować przez tak naiwne powody jak brak słuchawek lub gra na telefonie.