Aby móc korzystać z komputera koniecznej est na nim odpowiednie oprogramowanie, które zapisywane jest na płycie głównej. Mowa tu BIOS czyli Basic Input/Output System. W komputerach nowszej generacji wykorzystywany jest UEFI czyli Unifield Extensible Firmware Interface.
Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-uruchomic-bios/
Co to jest BIOS?
Jego działanie i wykorzystanie jest analogiczne do BIOS. Jest to najbardziej podstawowe oprogramowanie. Działa ono w tle i umożliwia dwukierunkową komunikację między systemem operacyjnym a sprzętem, urządzeniami peryferyjnymi. Bios działa w tle i na ogół nie zdajemy sobie sprawy z jego działania, ponieważ go nie widać. To on po podłączeniu zewnętrznego urządzenia wykrywa je i pobiera potrzebne sterowniki, umożliwiając mu współdziałanie z systemem operacyjnym.
Jak uruchomić BIOS?
Tak jak w przypadku wszystkich oprogramowań, tak również w BIOS możemy wejść w ustawienia, by dopasować je do swoich preferencji. W przypadku zwykłych laptopów mamy nieco mniejsze możliwości wprowadzenia zmian, ale w przypadku rozbudowanych komputerów m.in tych wykorzystywanych do gier, możliwości własnej konfiguracji są bardzo szerokie.
Uruchomienie BIOS czy też UEFI jest bardzo proste, wystarczy wcisnąć jeden konkretny klawisz, odpowiedzialny za jego wywołanie. Informację o tym, który klawisz jest za to odpowiedzialny znajdziemy w instrukcji komputera, jak również na ekranie powitalnym. Zazwyczaj jest to klawisz [F2], [Delate] lub [Esc]. Nawigowanie po BIOS jest równie łatwe – poruszamy się strzałkami, a akceptujemy za pomocą [Enter].
Jakie ustawienia możemy zmieniać w BIOS?
Bios podzielony jest na zakładki odpowiedzialne za różne funkcje. W zakładce rozruchu systemu możemy przyspieszyć uruchamianie komputera. W ustawieniach możemy również przetaktować procesor i pamięć ram, dzięki czemu komputer będzie pracował wydajniej. Trzeba jednak robić to ostrożnie, aby nie doprowadzić do przegrania podzespołów. Możemy temu zapobiec zwiększając chłodzenie, jednak i ta operacja obarczona jest pewnym ryzykiem. Zanim zabierzemy się za podkręcanie podzespołów upewnijmy się, czy dany procesor został na to fabrycznie przygotowany. Są one oznaczone literą „K”.
Przeczytaj też: http://www.mamopotrafisz.pl/jak-nauczyc-sie-jezdzic-na-rolkach/